Side'de Gidilmesi Gereken 4 Müze

Side Müzeleri

Yayınlama Tarihi: 22/02/2020 – Cumartesi

Türkiye her köşesinden tarih fışkıran, Anadolu’nun neredeyse bütün medeniyetlerine ev sahipliği yapış topraklar. Side’de bu zenginliklerden nasibini fazlasıyla almış ve bizlere sunmakta.

1. Apollon Tapınağı

Apollon Tapınağı

Roma Barışı olarak adlandırılan dönemde inşa edilen tapınaklardan biridir. İsmini Side Antik Kentinin baş tanrılarından biri olan Apollon’dan alır. Apollon güzellik, sanat, müzik, şiir, ateş ve ışık tanrısıdır. M.S. 2 yüzyılda yapılan Apollon Tapınağı Side Antik Kenti bazilikasının tam ortasında bulunmaktadır.

2. Side Antik Kenti

Side Antik Kenti

M.Ö 7. Yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Site Antik Kenti gezilecekler yerler listenizin ilk sıralarına yerleşebilecek destinasyonlardan biri. Kurulduğu dönemde konumu itibariyle en önemli liman kentlerinden biri olan Side Antik Kenti Lidyalılara, Perslere, Yunanlılara, Romalılara ve Bizansa ev sahipliği yapmıştır.

Antik Kentin içerisinde görebileceğiniz en önemli eserler Apollon Tapınağı ve Antik Tiyatro’dur. Antik Tiyatro 15 bin kişilik olarak inşa edilmiştir. Tahminlere göre antik kent içerisinde 150 bin kişi civarında nüfus mevcuttur.

Side Antik Kenti ve Apollon Tapınağı girişi ücretsizdir. Şu sıralar kısmen kapalıdır. Yaz aylarında 08:00-19:00 arasında, kış aylarında ise 08:00-17:00 saatleri arasında 7 gün boyunca ziyaretçilerini ağırlamaktadır.
Binlerce yıllık tarihi eşsiz güzelliğiyle size büyülecek olan Apollon Tapınağı kaçırılmaması gereken antik destinasyonlardan biridir. Side merkezden 15 dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz.

3. Side Müzesi

Side Müzesi

Romalıların döneminden kalma antik hamamın restore edilmesiyle Side Müzesi 1960’lı yıllarda ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır. Eğer antik dönem tarihi ilginizi çok çekiyorsa ziyaret edilecekler listenizin ilk sıralarına yerleştirebilirsiniz. Müze içerisinde Roma, Helenistik ve Bizans dönemine ait kabartmalar ve yazıtlar lahitler, sütun başlıkları ve sunaklar sergilenmektedir.

Side Müzesi Giriş Ücreti 2020 yılında 25 Türk Lirasıdır. Müze kartınız var ise ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. 15 Nisan – 2 Ekim (yaz dönemi) tarihleri arasında 08:30 – 19:30, 3 Ekim – 14 Nisan (kış dönemi) tarihleri arasında 08:30 – 17:30 saatleri arasında meraklılarını beklemektedir.

4. Seleukia Antik Kenti

Seleukia Antik Kenti

Antik kentte bulunan tarihi kalıntıların bir kısmı Antalya müzesinde bir kısmı ise Side Müzesinde sergilenmektedir.M.Ö 3. Yüzyılda kurulduğu düşünülen antik kentte Roma, Bizans ve Helenistik dönemlere ait kalıntılar bulunmaktadır. Kentin içerisinde hamam, tapınak, sarnıç, kilise ve mezar kalıntıları ve Pamphylia bölgesinin en iyi korunmuş agorası bulunmakador.

Seleukia Antik Kentinin ismi kentin Side dili ile yazılmış bir yazıtında söz edilen kutsal alana dayanarak dağ kenti kimliği ile Pamfilya kenti olan Lybre olduğu kanısı ağırlık kazanmıştır. Side merkeze 17 kilometre araba yolculuğu uzaklığındadır. Hala tam olarak keşfedilmemiş antik kent şu an ağaçlarla kaplı tarihin bütün izlerini doğanın lütufları ile sergilemektedir.

Seleukia Antik kenti koruma altına alınmadığından dolayı giriş ücretsizdir. Müzekarta ihtiyacınız yoktur. Yılın her gününde ziyaret edebilirsiniz. Ancak yaz aylarında yurt dışından gelen ziyaretçiler fazlasıyla ilgi göstermektedirler. Bu sebeple ziyaret saatlerinizi daha sakin zamanlarda ayarlamalısınız.

Yorum Yazın