Fethiye'de Gidilmesi Gereken 4 Müze

Fethiye Müzeleri

Yayınlama Tarihi: 21/02/2020 – Cuma

Ölüdeniz, Çalış Plajı, Babadağ, Kelebekler Vadisi ve daha pek çok doğal güzelliği bulunan Muğla’nın en büyük ilçesi olan Fethiye’nin görülecek yerleri bunlarla sınırlı değil. Fethiye aynı zamanda tarihi destinasyonları ve müzeleri ile misafirlerini en güzel şekilde ağırlamaktadır. Sizin için Fethiye’nin 4 müzesini listeledik.

1. Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesinde kent ve çevresindeki antik yerleşimlerinde sürdürülen kazılarda elde edilen buluntular sergilenmektedir. Bu müzede özellikle Telmessos Antik Kent buluntuları bulunmaktadır. Tunç, Arkaik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait arkeolojik buluntular, Menteşe, Osmanlı imparatorluğu ve yakın döneme ait etnografik eserlerde müze içerisinde sergilenmektedir.

Fethiye Müzesine giriş ücreti ödenmemektedir. Ayrıca yaz aylarında 08:00-19:00 saatleri, kış aylarında 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

2. Enver Yalçın Yörük Müzesi

Enver Yalçın Yörük Evi

Yörük Müzesi 2500 eşya ve aletten oluşan bir müze. Enver Yalçın’ın emekleriyle oluşmuş olan bu müze Anıtkabir ziyareti sonrası müze kurma fikrini oluşturmuş. Kurtuluş savaşı sırasında atalarımız neler çektiğini önümüzdeki nesillere bir şekilde anlatmak isteyen Enver Bey müzede sergilenen eserleri Akdeniz kıyı şeridini, teke yöresini ve Fethiye’nin köylerini ziyaret ederek, insanlardan toplamış. Şimdilerde müzeye girişin ve bilgi almanın ücretsiz olduğu müze içerisinde bir apart ve kahvaltı yeri bulunmaktadır.

3. Kayaköy

Kayaköy

Eski bir Rum Köyü olan Kayaköy Fethiye’nin bir mahallesi. Bir açık hava müzesini andıran ve Eski adı Levissi olan Kayaköy 1923’e kadar 10 bin nüfusa sahipti. Karmilassos Antik Kent üzerine kurulmuş olan bu mahalle mübadele sonucu terk edildikten sonra uzun yıllar boş kalmış. Şimdilerde çam, nar, incir ağaçları ile çevrilmiş olan Kayaköy dar sokakları, kiliseleri, şapelleri ve muhteşem manzarası ile yeniden canlanmaktadır. Köy içerisinde butik oteller, restaurantlar, kamp alanları, sanat ve yoga atolyeleri bulunmaktadır. Fethiye’de Kayaköy’ü ziyaret etmek için günübirlik turlar düzenlenmektedir. Gezmek ve keşfetmek için bu turları tercih edebilirsiniz.

4. Likya Yolu

Likya Yolu

Antik Çağ’da Likya Yolu olarak adlandırılan ve en ünlü ticaret yollarından biridir. Şimdilerde ise Antalya ile Fehiye arasında uzanan dünyada da ünlenmiş trekking rotası.535 km uzunluğunda Türkiye’nin en uzun yürüyüş yolu. 21 günde tamamlanabilecek olan Likya Yolu süresi boyunca on dokuz tane görülmesi gereken antik kent bulunmaktadır. Bu antik kentler; Pınara Ören Yeri, Letoon Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti, Antiphellos Antik Kenti, Simena Antik Kenti, Myra Antik Kenti, Olimpos Antik Kenti ve Phaselis Antik Kenti’dir. Arkeoloji ile harmanlanmış doğal güzelliklerle bezeli bu yolu yürümek için Fethiye çevresinde bulunan turlardan birine katılmayı düşünebilirsiniz.

Fethiye ilçesi içerisinde çok fazla müze bulunmamasına rağmen 20’den fazla antik kentin yakınında bulunmaktadır. Bu sebeple ziyaretler için konaklama yeri olarak seçebilirsiniz. Tatiliniz içerisinde hem doğal güzelliklerin keyfini çıkarabilir, hem de tarihin ayrıntılarını keşfedebilirsiniz.

Yorum Yazın